http://hellopuppyveteriner.com
Hello Puppy Veteriner Kliniği

GENEL HİZMETLERİMİZ

AŞI

Hayvanlar yaşam şekilleri göz önüne alındığında viral,bakteriyal yada paraziter hastalıklara oldukça açıklardır.Dostlarınızı bazı bulaşıcı viral ve bakteriyal hastalıklardan korumanın en kolay ve ucuz yolu onları düzenli olarak aşılatmanızdır.Özellikle viral hastalıkların spesifik bir tedavisi bulunmamaktadır ve ölüm oranı bu hastalıklara yakalandıktan sonra çok yüksektir.

Yeni doğan yavruların, anneyi emmeleri çok büyük önem taşır. Aşılı anneyi gerektiği kadar emen yavrular ilk 4-5 hafta hastalıklara karşı direnç gösterir. Ancak ilerleyen dönemde emzirmenin azalması ve hatta bitmesiyle kedi veya köpeğiniz, ölümcül seyredebilen bu hastalıklara kolaylıkla yakalanabilir. Bunun önüne geçebilmek için aşılamaların bir an önce başlaması gerekmektedir. Eğer petiniz ilk defa aşılanacaksa aşılar iki doz olarak uygulanır, daha sonra yıllık tekrarları yapılarak bu hastalıklara yakalanma olasılıkları ortadan kalkar.

Biz de bu sebeplerden dolayı duruma göre değişmekle birlikte ortalama olarak aşağıdaki gibi bir aşı takvimi uygulamaktayız.

Hello Puppy Veteriner Kliniği Aşı Takvimi

KEDİLERDE AŞI TAKVİMİ

6. HAFTA : İÇ VE DIŞ PARAZİT UYGULAMASI
7. HAFTA : KARMA AŞISI
8. HAFTA : LÖSEMİ AŞISI
10.HAFTA : KARMA AŞISI
11.HAFTA : LÖSEMİ AŞISI
13.HAFTA : KUDUZ AŞISI

KÖPEKLERDE AŞI TAKVİMİ

6. HAFTA : İÇ VE DIŞ PARAZİT UYGULAMASI
7. HAFTA : KARMA AŞISI
8. HAFTA : CORONA AŞISI
9. HAFTA : BRONCHİNE AŞISI
10.HAFTA : KARMA AŞISI
11.HAFTA : CORONA AŞISI
12.HAFTA : BRONCHİNE AŞISI
13.HAFTA : KUDUZ AŞISI

Son olarak tüm hayvansever dostlarımıza söylemek istediğimiz şey aşılarını kesinlikle ve kesinlikle ihmal etmemeleridir. Çünkü aşıları olmayan minik dostlarımız birdenbire rahatsızlanıp hoş olmayan ve üzücü bir şekilde hayatlarını kaybetmektedirler.

Veteriner Hekimi Süleyman ÖZÜKIZIL